News

Leinster Development and Performance Squads 2016/17

Leinster Development and Performance Squads 2016/17

 

Detail for the 2016/17 Leinster Development and Performance Squads are as follows:

 

                                                                             Development Squad         Performance Squad

 

October 15th 2016       Morton Stadium, Santry             11am – 1pm                        1pm-3pm

December 3rd 2016    Athlone IT Arena                        11am – 1pm                        1pm-3pm

January 7th 2017          Athlone IT Arena                        11am – 1pm                        1pm-3pm

April 22nd 2017          Morton Stadium, Santry             11am – 1pm                        1pm-3pm

 

The Development Squad takes place from 11am – 1pm on each day and is open to all athletes aged 12 years +. The squad will cost €5 per athlete each day. DO NOT REGISTER ONLINE. Please check in at the venue from 10.30am. Events covered on the Development Squad are as follows:

 

Day 1              11am-1pm                          Sprints, Middle Distance, Shot, Long Jump

 

Day 2              11am-1pm                          Hurdles, Middle Distance, Javelin and High Jump

 

Day 3              11am-1pm                          Sprints, Middle Distance, Shot, Long Jump

 

Day 4              11am-1pm                          Hurdles, Middle Distance, Javelin and High Jump

 

The Performance Squad is for selected athletes only from the U16 to U19 age groups. Athletes are selected from the combined results of the Leinster/Dublin Indoors, Outdoors and schools track and field. The top 3 athletes in the Sprints, Hurdles, Long Jump, High Jump and Triple jump, and the top 4 athletes in the Walks, Pole Vault, Shot, Discus, Javelin and Hammer..

 

The Performance Squad will run on the same dates as above but will cover all events. The Performance squad will run from 1pm-3pm.

 

A list of those athletes selected for the Performance squad is available below

 

Those selected must register and pay for the Performance squad online where the athlete will also select the event they wish to take part in. The cost of the Performance Squad is €25.

 

Selected athletes are asked to register by October 13th through the following link - https://events.athleticsireland.ie/ps/event/listings?view=OTHER

 

If you do not wish to attend please email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. to allow the next athlete in line to take his/her place.

 

Event coaches on the Performance Squad will submit a plan to AAI  two weeks before Day 1 of the Squad. This will be available for club coaches to view if they wish. To get a copy of the event plan please contact Colin Byrne – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Please note that the 2016 dates for the Development and Performance squads may be subject to change depending on Leinster/Dublin Indoor competition dates.

 

 

 

Aaron Casey - Éire Óg Corra Choill A.C

Aaron Donnelly - St. Senan's A.C.

 Aimee McGrath - Newbridge A.C.

 Alanna Gonsalves - Trim A.C.

 Alex Clarkin - Donore Harriers

Andrew Carroll - Celbridge A.C

Anna Bourke - Celbridge A.C

Annalise Crean - Adamstown A.C

Aoibhinn Lawlor - Rosenallis A.C.

 Aoife Cloke-Rochford Bree A.C

 Aoife Jane Lenehan - Cushinstown A.C.

 Aoife Ó Cuill - St. Coca's A.C.

 Art Murray - St. L. O'Toole A.C.

 Beth Fennell - St. L. O'Toole A.C.

 Catherine Doyle - St. L. O'Toole A.C.

Chloe Hayden - St. L. O'Toole A.C.

 Chloe Whelan - Menapians A.C.

 Ciara Deely - Kilkenny City Harriers A.C

Ciaran Connolly - Le Chéile A.C.

 Claire Delaney - St. Abban's A.C.

 Cliodhna O'Connor - Naas A.C.

 Connor Butler - Tullamore Harriers A.C.

 Conor McHugh - Mullingar Harriers A.C

Dach Murray - St. L. O'Toole A.C.

 Daena Kealy - St. Abban's A.C.

 Darcy Hutchison-Lockwood Brow Rangers A.C.

 Darragh Gaffney - North Westmeath A.C.

 David Murphy - Gowran A.C

Declan Brady - Mullingar Harriers A.C.

 Dominic McCabe - Cushinstown A.C.

 Dorian Corcoran - Whitten Oughaval A.

Eadaoin Stafford - Adamstown A.C.

 Edward Tampu - Naas A.C.

 Elaine Daly - Emo/Rath A.C.

Ella Duane - St. L. O'Toole A.C.

 Emma Hogan - Mullingar Harriers A.C.

 Eoin Hill - Celbridge A.C.

 Eoin O'Connor - Kildare A.C.

 Evan Mitchell - Dunboyne A.C

Evin Magee - Naas A.C.

 Fergal Scully - Oughaval A.C.

 Fergus Crilly - Mcentee Rathkenny A.C

Fintan Howard - Robertstown & Allen A.C.

 Inez Duane - St. L. O'Toole A.C.

 James O'Neill - Gowran A.C.

 Jamie Pender - St. Abbans A.C

 Joseph Hanlon - Taghmon A.C.

 Joseph Mooney - Adamstown A.C

Josh Derham Naas A.C.

 Kacper Jan Kapturkiewicz - Tullamore Harriers A.C.

 Karen Hayes - Ratoath A.C.

 Karyn Murphy - Enniscorthy Juvenile A.C.

 Katie Quigley - Celbridge A.C

Keela Magee - Naas A.C.

 Keeva O'Brien - Kilkenny City Harriers A.C.

 Kevin Burns - Kilkenny City Harriers A.C.

 Kevin Murphy - St. L. O'Toole A.C.

 Lara O'Byrne - Donore Harriers

Laura Shaw - Mullingar Harriers A.C.

 Leah Raggett - Kilkenny City Harriers A.C.

 Lee McGuinness - Drogheda & District A.C

Luke Morris - Newbridge A.C.

 Luke Redmond - Cushinstown A.C

 Maimouna Fane - Mullingar Harriers A.C.

 Martin McGrane - St. Peter's A.C.

 Matthew Callinan Keenan - St. L. O'Toole A.C

Niamh McMullan - Kilkenny City Harriers A.

Nicky Connolly - Castlecomer A.C

Peter Kilgannon - Ratoath A.C.

 Peter O'Shea - D.M.P. A.C.

 Rachel Keane - Tullamore Harriers A.C.

 Rachel Kelly - Kilkenny City Harriers A.C.

 Rachel Sawyer - Barrow Valley A.C.

 Rory Kelly - Inbhear Dee A.C.

 Rory MacGabhann - Kilkenny City Harriers A.C.

 Ruby Millet - St. Abban's A.C.

 Ryan Carthy Walshe - Adamstown A.C

Ryan Sheridan - Bohermeen A.C

Sarah Daly - Na Fianna A.C.

 Sarah Lawlor - St. Joseph's A.C.

 Scott Dorian - Dundalk St. Gerard's A.C

Seodhna Hoey - Portlaoise A.C.

Shane Coffey - Naas A.C.

 Shane Power - St.Joseph

Sive O'Toole - St. L. O'Toole A.C.

 Sophie McCabe - Bree A.C

Tadgh Ryan - St. L. O'Toole A.C.

 Tadhg Murtagh - Kildare A.C

Triona Mooney - Adamstown A.C

Viviana Sartori - St. L. O'Toole A.C.

 Zara Power - Adamstown A.C.

Aaron Cullen - Clonliffe

Aaron Tierney Smith - Menapians A.C.

Adam Coss - Mountmellick

Adam McInerney - Suncroft A.C.

Adam McNally - Lusk

Adam Riordan - Tallaght

Agomide Oke - SLOT

Aidan Darcy - Tallaght

Ailbhe Healy - Donore

Ailbhe Kenny - Mount Anville

Aimee McGrath - Newbridge A.C

Aisling King - DSD

Alan Francis - Blackrock College

Alana Ryan - Greystones

Alannah Gonzales - Scoil Mhuire Trim

Alex Campbell - Greystones

Alex Clerkin - Castleknock CC

Alex Greene - Bros Pearse

Alex Hill WSAF

Alex McNeill - St. L. O'Toole A.C

Alison  Burke - Celtic DCH

Allanah Cooley - Clonliffe

Amy Fay - Clonliffe

Amy Forde - St. Killian's A.C.

Andie Maguire - Donore

Andrea Brady - Mullingar Harriers A.C

Andrew Carroll - Celbridge A.C.

Annie McEvoy - Kilkenny City Harriers A.C

Annie O'Connor - Kilkenny City Harriers A.C.

Anu Awonusi - Kilkenny College

Aoife Cloke-Rochford Bree A.C

Aoife Jane Lenehan - Cushinstown A.C.

Aoife Lynch - Donore

Aoife Muldoon - United Striders A.C.

Aoife Simm - Donore

Ara Freeman - Greystones

Awa Karen Fane - Mullingar Harriers A.C.

Ayomide Oke - Pres Carlow

Barry Heneghan - Belvedere

Ben Mooney - Greystones

Ben Nolke - St Andrews

Bernard Hollands - lusk

Brandon Sinnott - Menapians A.C.

Brendan Aspel - Crookstown

Brian Kiernan - Ratoath

Brian Martin - Mullingar Harriers A.C.

Bronagh O'Hanlon - Taghmon A.C.

Bronagh Walsh - SLOT

Caitriona Kennedy - Mullingar Harriers A.C.

Calum McGrath - Celbridge

Caoimhe Doyle Cushinstown A.C.

Caoimhe Flynn - Raheny

Caoimhe Lynam - Celtic DCH

Caoimhe Mackey - Donore

Caoimhe Rowe- Trim A.C.

Cara Brennan - Donore

Cara Maher - St. Abban's A.C.

Caragh Hayes - Le Chéile A.C.

Carl Keogh - Castleknock

Carla Sweeney - WSAF

Catherine Doyle - St. L. O'Toole A.C.

Ciara O'Donnell - Donore

Ciaran Carty - DSD

Ciaran Maher - Menapians A.C.

Ciaran Mc Manus - Fingallians

Claire Kennedy - St Wolstans

Clodagh Martin - Donore

Clodagh Reid - Donore

Conor Byrne - Clonliffe

Conor Fogarty - North Westmeath A.C

Conor Tuck - Skerries

Cormac Canning -= Drogheda & District A.C.

Daniel Beverage - Raheny

Daniel Stone - Clonliffe

Darragh Gaffney - St Finian's

Darragh Markey - Fingallians

David Baldwin - St. Abban's A.C.

David Dagg - St Benildus

David Heavey - Crusaders

David McDonald - Menapians

Dean Conway - Tallaght

Dean Holmes - St. L. O'Toole A.C.

Dean Nolan - St. L. O'Toole A.C

Deirdre Murray - Na Fianna A.C.

Dervla Scully - Oughaval A.C

Dorian Corcoran Whitten - Kilkenny College

Dylan Kirwan - St Fintans Sutton

Eabha McNally - Lusk

Eddie Gittens - Gowran A.C.

Eimear Doherty - Loreto Wexford

Elaine Wilson - Celbridge A.C.

Elizabeth Morland - Cushinstown A.C.

Ellie O'Toole - Newbridge A.C.

Elliot Allen - DSD

Emily Corcoran - Celtic DCH

Emma Cheshire - Dunleer A.C.

Emma Darby - Tullamore

Emma Neary - Na Fianna A.C

Eoghan Goss - Celbridge A.C

Eoin Doherty - Drimnagh Castle

Eoin O'Dwyer - Raheny

Eoin Sweeney - Belvedere

Eva Cummins - Boyne AC

Eva McPartlan - St. Coca's

Eva O'Donvan - Navan AC

Evan McMillan - Celtic DCH

Evan Mitchell - Belvedere

Fintan Howard - Robertstown + Allen

Fionn  Carroll - Celtic DCH

Fionn Marum - Portlaoise A.C.

Gabriel Bell - St. Peter's A.C.

Gerard Kelly - St. Abban's A.C.

Gillian Keenan - Emo/Rath A.C.

Grace Cloney - Adamstown A.C.

Grace Codd - Lusk

Grace Furlong - CBS New Ross

Greg Hossenny - St Aidans

Hannah Browne - Clonliffe

Hannah Kelly - Kilkenny City Harriers A.C

Hannah McSweeney - St Joseph of Cluny

Hayleigh Bawden - United Striders A.C.

Ian Darrach - Donore

Inez Duane St. L. O'Toole A.C.

Isabel Morgan - St. Senans

Isobel Mullarney - Rathfarnham

Jack Elliott - SLOT

Jack Fortune - Emo/Rath

Jack Hayden [- Menapians A.C.

Jack Horan - Clonliffe

Jack Lowry - SLOT

Jack Manning - Kilkenny City Harriers A.C.

Jack McWey - Ard Scoil Rathangan

Jack McWey - Newbridge A.C.

Jack Mitchell - St. L. O'Toole A.C.

Jack Nyham - Dunboyne A.C.

Jack Raftery - Donore

Jack Rudden Kelly - Castleknock CC

Jack Tyas - Mullingar

Jake Hickey - Hackettstown

Jake McNicholl - Belvedere

James Holden - DSD

James Meier - St Andrews

James Nolan - Drogheda+ District

James Redmond - Cushinstown

James Vance - Pres Bray

Jamie Foley - Enniscorthy

Jana Joha - Tullamore Harriers A.C.

Joe O'Brien - Dunleer AC

Joella Dhlamini - Dunleer A.C.

John Grant - Celbridge

John Nugent - Newpark

Jonathan Bell Crusaders

Jonathan Cummins - Ardee & District A.C.

Jonathan Landy - Maynooth PP

Jonathan McKenna - St. L. O'Toole A.C.

Jonny McKenna - PBS Newbridge

Jordan Byrne - Clonliffe

Jordan Hoang - Tullamore

Joseph  F Murphy - Dublin Striders

Josh Finnegan Murphy - St Mac Daras

Josh Hewlett - United Striders A.C.

Josh Pyper - Greystones & District A.C

Justinas Jerdrilis - Clonliffe

Kalade Abiodun - Donore

Karen Bourke, St Wolstans

Kate Flynn - Naas

Katherine O'Connor - Dundalk St. Gerard's A.C.

Kathlyn Furlong - D.M.P. A.C.

Katie McGee - Teresians

Katie Murphy - St. Peter's A.C.

Keelin White - Clane A.C.

Keith Marks - Ashbourne CS

Kevin Byrne - Raheny

Kevin Halpin - Lusk

Kevin Kyne - Newbridge

Kim O'Hare - Sutton Park

Kolcide Abioudum - St.Johns Ballyfermot

Lara Curran - Kildare A.C.

Lara Faber -  Ballinteer CS

Lara O' Byrne - Donore

Latifah Adeleke - Tallaght

Laura Graham - St. Abban's A.C.

Laura Stapleton - Oughvale

Lauren O'Keefe - Donore

Lauryn Kealy - St. Abban's A.C

Liam Connaughton - Dunleer A.C.

Liam Murphy - Le Chéile A.C.

Louis Lalor - Greystones

Louise Cullen - Roundwood & District A.C.

Louise Stack - Portlaoise A.C

Lucas Moylan - Naas A.C.

Lucy Barrett - Raheny

Luke Bellantani - Belvedere College

Luthman Ohileonia - Kilkenny College

Lystus Ebosele - Enniscorthy

Maeve Flynn - Lusk

Maeve Maher - St. Abbans

Mairéad Fortune - Enniscorthy

Marguerite Furlong - Adamstown A.C.

Maria Carr - Lambay

Maria Flynn - Naas A.C.

Mark Freeman - Newbridge A.C.

Mark Hanrahan - Bros Pearse

Mark O'Connor - MSB

Mark Smyth - raheny

Matthew Cullen - Brow Rangers A.C.

Matthew Rossiter - St. Abban's A.C.

Max Carey - LCC

Max Reid - CBC Monkstown

Megan Doyle - Rathfarnham

Michael Jordan - Newbridge College

Michael Kellegher - Belvedere

Michael O'Sullivan - Cushinstown A.C

Mikela Griffin - Templeogue

Mikey Cullen - St Peter’s Wexford

Molly Hourihan - DSD

Molly O'Relly - DSD

Molly Scott - Slot

Nathan Doyle - DSD

Niall Harvey - St. L. O'Toole A.C

Niall Prior - DSD

Niamh Connaughton - SH Drogheda

Niamh Conroy - Greystones & District A.C.

Niamh Fogarty - North Westmeath A.C

Niamh Forde - Barrow Valley A.C.

Niamh Gowing - Mount Anville

Niamh Kelly - Boyne A.C

Niamh O'Connor - Celbridge A.C

Nicole Devitt - Inbhear Dee A.C.

Nicole Kehoe-Dowling St. Abban's A.C.

Nikki O'Neill - Newbridge A.C.

Oran O'Brien - Donore

Orla Kavangh - Fingallians

Padraig Hore Taghmon A.C.

Pascal Ryan - Fingallians

Patience Jumbo-Gula Dundalk St. Gerard's A.C.

Patrick Corrigan - Suncroft

Patrick Darcy - Brow Rangers A.C.

Patrick Dunleavey - Bros pearse

Patrick Gilcevea - Crusaders

Patrick Leydon - Mullingar Harriers A.C.

Paul Kavangh - Bros Pearse

Paul McDermott - Donore

Peace Christie - Bros Pearse

Peter Murphy - Crusaders

Peter O'Connor - Enniscorthy Juvenile A.C.

Rachel Casey - Greystones & District A.C.

Rachel Dunne - DSD

Rachel Glennon - Mullingar Harriers A.C

Rachel Kelly - Kilkenny City Harriers A.C

Rachel Sawyer - Barrow Valley

Rachel Witton - St. Gerards

Rapha Diamond Ebbs - Clonliffe

Reality Oshoua - Gormanston

Rebecca Fitzsimons - Clonliffe

Rebecca Power - Donore

Robert Ivers -Raheny

Robyn O'Brien - Mount Anville

Rory Martin - Banagher College

Rosa Kirwan - Holy Child Killiney

Ross Daly - Enniscorthy Juvenile A.C

Ross McCann - DSD

Ross O'Toole - DSD

Ryan O'Keefe - Donore

Sadbh O'Loan - DSD

Sam O'Neill - Menapians

Sam Power - SLOT

Samuel Delaney - St. Paul's A.C

Saoirse Rehill - Tallaght

Sara Doyle - SLOT

Sarah Derham - Lusk

Sarah Glennon - Mullingar Harriers A.C.

Sarah Stewart - Naas A.C

Seamus Fenton - DSD

Sean Byrne - Tara A.C.

Sean Carrig - Clonliffe

Sean Jia Jun Chan - Celbridge

Sean Lawlor - Kylemore College

Sean McGrane - Cabinteely

Sean O'Connor - Naas A.C.

Sean Thompson - Belvedere

Sean Thompson - Lucan

Shane Joyce - Ashbourne CS

Shane Keane - Crusaders

Shane Parle - DMP

Shannon Sheehy - Cushinstown

Shauna McMahon - Blackrock A.C.(Louth)

Simon Jennings - Bray Runners A.C.

Simone Lalor - St. L. O'Toole A.C.

Sinead O' Keefe - Thomastown

Sophie Becker, St Mary’s New Ross

Sophie McCabe - Bree A.C

Sophie Nicholson - Greystones

Stephen O'Connor - Skerries

Suzanne Masterson - Donore

Tara Connick - St. Paul's A.C.

Tara Doyle - Adamstown A.C.

Tara Jenkins - DSD

Therese Kelly - Brow Rangers A.C.

Thomas Sheridan - St. Senan's A.C.

Thomas Thornton - Dunboyne A.C.

Thomas Ward - Clonliffe

Tim Spencer - Wesley College

Tom Buggy - St. Abbans

Tom de Jongh - Belvedere

Tony O'Connor Naas A.C.

Zack Denieffe - Gowran A.C.

Zoe Mohan - Cushinstown A.C.

 

 

 

 

 

CByrne

About Us

The Meath County Athletic Board is responsible for the delivery of athletics throughout County Meath. We are affiliated to the Athletic Association of Ireland - the National Governing Body of athletics.

© 2015 Meath County Athletic Board

Search